Big Data Nedir ve Neden Önemlidir?

Big Data, günümüzün en popüler kelimesi ve her dakika tüketiciler ve / ve dünya çapındaki işletmeler tarafından üretilen veri miktarı ile Big Data analitiğinde bulunacak çok büyük değer var.

Big Data nedir?

Big Data, geleneksel araçlar kullanılarak depolanamayan, işlenemeyen veya analiz edilemeyen büyük miktarda veri kümesidir. Bugün, çok hızlı bir hızda veri üreten milyonlarca veri kaynağı var. Bu veri kaynakları dünyanın her yerinde mevcuttur. En Big Data kaynaklarından bazıları sosyal medya platformları ve ağlardır. Facebook’u örnek olarak kullanalım – her gün 500 terabayttan fazla veri üretiyor. Bu veriler, resimleri, videoları, mesajları ve daha fazlasını içerir.
Ancak, ham haliyle Big Data hiçbir işe yaramaz. Öyleyse, şimdi Big Data Analitiğini anlayalım

Big Data Analitiği nedir?

Big Data analizi, gizli modeller, bilinmeyen korelasyonlar, müşteri tercihleri gibi anlamlı iç görüler elde etmek için kullanılan bir süreçtir. Big Data analitiği çeşitli avantajlar sağlar diğer şeylerin yanı sıra daha iyi karar vermek, dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için kullanılabilir.
Big Data analitiğinin üç avantajına bakalım.

Big Data Analitiğinin Avantajları
1. Risk Yönetimi
Bir bankacılık şirketi, dolandırıcılık faaliyetlerini ve tutarsızlıkları belirlemek için Big Data analitiğini kullanıyor. Kuruluş, şüphelilerin veya sorunların temel nedenlerinin bir listesini daraltmak için bunu kullanır.
2. Ürün Geliştirme ve Yenilikler
Tüm dünyada havayolları ve silahlı kuvvetler için en büyük jet motoru üreticilerinden biri olan R-R, motor tasarımlarının ne kadar verimli olduğunu ve iyileştirmeye ihtiyaç olup olmadığını analiz etmek için Big Data analitiğini kullanıyor.
3. Kuruluşlar İçinde Daha Hızlı ve Daha İyi Karar Verme
Starbucks, stratejik kararlar almak için Big Data analitiğini kullanır. Örneğin, belirli bir yerin yeni bir satış noktası için uygun olup olmadığına karar vermek için şirket bunu kullanır. Nüfus, demografi, konumun erişilebilirliği ve daha fazlası gibi birkaç farklı faktörü analiz edecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top