Uzak Bağlantı Nedir?

Gelişen teknolojilerin etkisi altında, çalışma hayatında yaşanabilecek köklü değişimlerin başında evden çalışma öne çıkacak gibi görünüyor. İş yerinizde kullandığımız ağ yapısı, internetin gelişmesi ve hızların üst seviyelere çıkmasıyla çok geniş bir hale geldi. Bu ağ yapısına evinizdeki bilgisayar üzerinden de bağlanmanızı sağlayan yazılımlarla da ev ortamının rahatlığında faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün hale geliyor. Uzak noktalarda bulunan bilgisayarlar, var olan kaynaklarını kullanarak ortak çalışmalar yürütebiliyor. Uzaktan çalışmaların önünü açan bu yeniliklerle, ofisler evlere taşınacak gibi görünüyor.

Uzaktan bağlantı olanağı ile kendi bilgisayarınızdan, bağlandığınız bilgisayarla ortak çalışmalar yapılabiliyor ve o bilgisayar üzerindeki kontroller ele alınabiliyor. Bu durum her an uzakta olan bir bilgisayara dilediğiniz müdahaleyi gerçekleştirme olanağı veriyor. Aslında bazı IT sevisleri bu yazılım çözümlerini uzun süredir kullanıyor. Ofislerin evlere taşıdığı günlerde uzak bağlantı yazılımları giderek öne çıkıyor ve Uzaktan bağlantı yazılımları da bu olanağı kaliteli bir biçimde sağlıyor. Bilgisayarı yönetmenin uzaktan ile en kolay yolunu bu yazılımlar sunuyor. Yapılacak olan bağlantı için önemli noktaların başında, hız ve güvenlik öne çıkıyor. Şirketin verileri ile çalışma sürerken, yazılım ile çalışma yürütülecek bilgisayar sistemlerinin güvenliği de ön planda tutulmalıdır.

Çalışmalarını evine taşıyan işletmelerin, müşterileri yada çalışma yürüttüğü bayileri ile yapacakları bir uzak bağlantı ile farklı kentlerde olunsa bile çözüm üretmesinin yolu açılıyor. Yapılacak bağlantı üzerinden veri transferi, sesli yada videolu olarak görüşme olanağı, bulut teknolojisi ise belge paylaşımı gibi kolaylıklar yakalanmış oluyor. Acil müdahale gereken noktalara, uzak bağlantı ile anında güvenli biçimde bağlantı oluşturularak çözüm sağlanıyor.

Uzaktan bağlantı ile yapılan çalışmalar, işletmelere gelişen durumlara karşı daha hızlı biçimde müdahale olanağı verirken ciddi maliyet tasarrufu da sağlıyor. Örneğin İstanbul içinde bir servis elamanını, müşterinize sorun çözümü için gönderdiğiniz anda yol ve personel giderlerini yüklenmek durumunda kalırsınız. Elbette harcanan zaman en büyük kayıpların başında gelir. Oysa bir uzak bağlantı ile yaşanan soruna müdahale etme şansınız olduğunda, tüm bu ek maliyetleri sıfırlamış oluyorsunuz.

Uzaktan Güvenli Bağlantı

Çalışmalarınıza hem kolaylık getiren, hem hız kazandıran, hem de maliyetlerinizi azaltacak olan uzaktan bağlantı yazılı için en önemli nokta güvenliğin en üst seviyede sağlanması gerekliliğidir.Bulut teknolojilerini kullanarak büyük kolaylıklar getiren bu uzak bağlantı yazılımları, güvenlik amacıyla ilk olarak RSA encryption şifreleme teknolojisini kullanıyor ve bağlantı doğrulanıyor. Ayrıca yapılacak çalışmalarda ortaya çıkan veriler transfer edileceği anlarda AES ile şifreli olarak iletilmesi sağlanıyor. Özellikle bu çalışmayı sekteye uğratabilecek veya zarar verebilecek yetkisiz erişimlerinin önüne geçmek için TLS 1.2 teknolojisi ek güvenlik önlemleri olarak kullanılmaktadır. Yazılım ile advanced encryption standard olanakları yakalanabiliyor.

Günümüz verileri ağ üzerinde ve internette yer alıyor. Bu ortamın daha güvenli hale getirilmesi herkes için önem taşısa da, şirketlerin yapacağı faaliyetlerde ticari açıdan da bir tehdit oluşturacağı için daha da önemlidir. Bu nedenle yapılacak uzak bağlantı için, Uzaktan bağlantı yazılımlarında son derece güvenli bir bağlantı alt yapısı oluşturulmuştur. Evden yada farklı noktalardan bilgisayar sistemlerine bağlantı olanağı yakalanırken, arka planda verilerinizi başarılı biçimde kurulan bir yapı oluşturulmuş ve güvenlik en üst düzeyde tutulmuştur. Bilgisayar korsanları yada kötü amaçlı yazılımlarla gerçekleşecek saldırılar anında tespit edilerek, çalışma esnasında kullanılan veriler ile bağlantı güvence altına alınmaktadır. Üst düzey bir koruma, yapılacak bir bağlantı için rsa encryption, AES ile şifreleme, TLS 1.2 gibi teknolojilerle sağlanmaktadır.

Evden Çalışma

Dünyamızı etkisi altına alan salgın sebebiyle evden çalışma seçeneğini birçok sektör kullanmaya başladı. Gelişen teknolojini getirdiği olanaklarla görmeye başladığımız evden, bilgisayar sistemleri ve internet üzerinden zaten bir takım faaliyetleri kullanıyorduk. Hatta ilerleyen yıllar içinde birçok çalışmanın evden çalış seçeneği ile önümüze getirileceğini ön görebiliyorduk. Daha fazla sektör artık çalışma ve faaliyetleri ev ortamından da gerçekleştirebileceği uzak bağlantı yazılımını tercih ederek maliyet avantajları elde ediyor. Ulaşım, ofis malzemeleri, bazı personel giderleri bu yazılımların güvenli biçimde çalışma olanağı sağlamasıyla firmalar için ortadan kalkıyor. Evden çalışma ortamının oluşmasıyla, birçok maliyet sıfırlanıyor. Evden esnek çalışma saatleriyle personelin verimi de belli oranda artıyor. Ayrıca işletmelerin tercihi olan Uzaktan bağlantı yazılımlarıyla, personel çalışmaları da gayet başarılı biçimde yapılabiliyor.

Çalışma ortamında köklü değişimler Uzaktan bağlantı yazılımları ile değişiyor. Personelin çalışmalarını kontrol etme olanağı veren uzak bağlantı yazılımları, güven içerisinde evlerde bulunan personel bilgisayarlarından tüm çalışmaların aksamadan yerine getirilmesini sağlıyor. Personellerin, müşterilere ulaşması için bile evden hızlı çözüm üretmesi bu yazılımlarla yapılabiliyor.

Pc İzleme

Evden yapılan çalışmalar esnasında, şirketler için önemli noktalardan biri de güvenlik sonrasında personel çalışmalarının takip edilebilmesidir. Esnek biçimde dilediği an çalışma olanağı bu yazılımlarla personele verilmiş olsa bile pc izleme işlemi personel bilgisayarı için yapılabilmelidir. Evden çalışma modelinin personeller ve işletmeler için sağlıklı biçimde ilerleyebilmesi için pc takip işlemi hayati önem taşır. Çalışma zamanlarının belirlenmesi, personel kontrolü imkanı Uzaktan bağlantı proğramları yazılımlarında gizli izleme olanağı ile elde edilmektedir. Casus görevi gibi çalışan bu özellikle, personel çalışmaları da, gelebilecek farklı tehditler de izlenebilmektedir. Pc izleme özelliği, anında müdahale olanağını personel bilgisayarları için getirmektedir. Bu sayede bazı erişim kısıtlamaları, yetki değişiklikleri, uygulama sonlandırmaları gibi birçok işlem kolay biçimde yapılabilir. Tutulan log dosyalarıyla, ortaya çıkabilecek bazı hukuksal durumlar için yasal bir belge bu casus özellikle elde edilmiş olur.

Uzaktan bağlantı yazılımları personellere yönelik olarak, personel ekranını gerçek zamanlı izleme, bilgisayar açık olduğunda kayıt altına alma, çalışma saatlerini dakika bazlı raporlama, gezilen web siteleri hakkında bilgi verme, personel bilgisayarının ne zaman aktif olup ne zaman kapandığını belirleme gibi olanaklar verir. Üstelik bu yapılan çalışmaların tamamını tam bir casus çalışması gibi, yazışmalar dahil olacak biçimde ayrıntılı olarak rapor olarak alınabilir. Personeller için kısıtlayıcı bazı yasaklar belirlenebilir ve özellikle çalışma zamanı sorunu yaşanmaması için web site yada sosyal medya yasaklaması getirilebilir.

Uzaktan Destek Yardım

Çalışma hayatı evlere kayarken, uzaktan müşterilere hizmet verebilmek işletmelerin ticari faaliyetlerini sürdürebilmesi için büyük önem kazanacak. Bu yönde Windows işletim sisteminde dahi uzak bağlantı seçeneği bulunsa dahi, güvenlik ve kontrol özellikleriyle daha özel bir yazılım çözümünü Uzaktan bağlantı yazılımları sunmaktadır.

Ofis ortamında yürütülen çalışmalar personelleri monoton bir çalışma yaşamına mahkum ediyor. Oysa evden yapılacak bir çalışma ile uzaktan da müşteriler için destek yada yardım varma imkanı da bulunuyor. Özellikle müşterileri ile sürekli iletişim halinde olan teknik servisler ve bayi ağına sahip işletmeler, gün içi yapılan çalışmaların bir kısmını telefonla irtibat kurmak için harcar. Hatta bazı durumlarda teknik destek yada yardım amaçlı ulaşım maliyetlerini göze alarak seyahat edilmesi de gerekir. İşletmelerin support konusunda vereceği hizmetlerde yeni bir olanak uzak bağlantı yazılımları ile getiriliyor. Helpdesk olarak da kullanabileceğiniz bu yazılımlarda ev içinde olsanız bile, müşteriniz çok uzak mesafede bulunsa bile çözüme kavuşturma olanağınız olmayan sorun kalmıyor. Müşteri bilgisayar sistemine bağlanarak, sorunları telefon yada ulaşım maliyeti altına girmeden bile çözebiliyorsunuz. Müşterileriniz için vereceğiniz bu yardım ile çok daha ulaşılabilir olacak ve daha hızlı çözümler sunan firma olarak rakiplerinizin önüne geçeceksiniz.

Envanter

Yapılan tüm işletme faaliyetlerinin kayıt altına alınması ve envanter çalışmaları ofis ortamlarında fiziki olarak gerçekleşirken, dijital ortamda bu envanter takibi işleminin gerçekleşmesi çok daha kolay hale gelmiştir. Bilgisayar ortamında bulut destekli Uzaktan bağlantı programları inventory özelliği ile, evden kullanılan bilgisayarla dahi envanter yönetimi yapılmasına olanak tanır. Tüm çalışmalar için bulut ortamı kullanılırken, yapılan kullanıcı yada grup bazlı tanımlamalar ile hem erişim hem de envanter denetimi gerçekleştirilebilir. Çok daha düzenli çalışma ve denetleme olanağı uzak bağlantı yazılımlarıyla da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top